متفرقه

قالب سایت چیست؟

قالب سایت چیست؟

قالب سایت چیست؟  بعد از انتخاب کردن هاست مناسب وردپس، مرحله انتخاب قالب سایت است که در عین جذاببیت برای بسیاری از کاربران پرتنش وگیج‌کننده است. دلیل این اتفاق هم نداستن فاکتورهای انتخاب قالب و نکات اصلی است. با خواندن این مقاله شما را با این نکات آشنا می‌کنم و در نهایت شما می‌توانید با اطمینان وآرامش خاطر از انتخاب خودتان لذت ببرید. با ما همراه باشید.

قالب سایت مشابه قفسه‌بندی فروشگاه‌ها در دنیای واقعی می توان دانست. قالب سایت ترکیبی از تصاویر ، رنگ و المان‌های موجود در ‌سایت مانند دکمه‌ها هست و باعث می‌شود فروشگاه مرتب و منحصربفرد دیده شده.  طراحی قالب اندازه نوشته‌ها، عرض کلی صفحات و اندازه هر یک از ستون‌های سایت را تعیین کرده و زمانی که شروع به استفاده از وردپرس کنید، یک قالب آماده و پیش‌فرض برای شما فعال است. شاید از خود‌تان بپرسید با وجود این پوسته آماده چرا باید یک قالب دیگر برای سایت انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به این سوال کمی در مورد اهمیت قالب سایت برای کاربران و تاثیر آن بر افزایش فروشتان اطلاعاتی را در اختیار‌تان قرار می دهم.

داشتن قالب سایت

قالب وردپس یک قالب ساده که ظاهر سایت را مانند یک فروشگاه خالی به مخاطبان نشان داده. قالبی که هیچ جذابیت بصری برای کاربران سایت نداشته و دلیلی برای ماندگاری در سایت به آنها نمی‌دهد. زمانی که که یک قرار کاری تجاری و مهم دارید، سعی می‌کنید ظاهری بهتر از همیشه داشته باشید و همینطورسایت شما حکم نماینده قوی از طرف شما در یک کارمهم تجاری دارد که روزانه هزاران نفر با سلایق مختلف با آن ملاقات کرده، پس شما باید ظاهری آراسته و قابل‌قبولی داشته باشد.

زمانی که در سطح اینترنت ،فروشگاهی را راه‌ اندازی می‌کنید، مانند این بوده که در و پر رفت‌و‌آمد‌‌ترین وبهترین نقطه شهر فروشگاهی را تاسیس کرده اید؛ بنابراین مشتریان شما را طیف گسترده‌ای از افراد، با سنین مختلف تشکیل داده اند. برای استفاده از فضای مجازی سطح دانش و سواد تمام کاربران با یکدیگر به یک اندازه نیست. این امکان را با انتخاب یک قالب هوشمندانه فراهم می‌کنید که هرکاربربا هر سطح سواد و دانشی با سایت شما بتواند ارتباط برقرار کند و سردرگم هم نشود.باید درست مانند قفسه‌های یک فروشگاه ، قالب سایت را نیز مرتب کرده و در دسترس کاربران قرار دهید. کاربران هنگام مراجعه به سایت شما فارغ از اینکه در چه سطح و دانشی هستند، باید براحتی در سایت شما بتوانند گردش کنند و محصولات و خدمات  مورد نیازشان را با کم‌ترین کلیک پیدا کنند.باید با حداکثر3 کلیک فاصله دیدن و انتخاب محصول تا خرید باشد.

البته باید در نظر داشته باشید قالب های آماده ای که از سایت های ایرانی تهیه میکنید عمدتا به دلیل عدم رعایت حق کپی رایت (عدم پرداخت حق نویسنده قالب) از قالب های نال شده استفاده می کنند لذا در ادامه کار و یا پس از مدتی که قالب در سایت بارگذاری شد دچار مشکلات عدیده ای می شود. پس پیشنهاد ما این است:

  • از قالب های اورجینال استفاده کنید (این روش کمی هزینه بر است چرا که باید به دلار پرداخت داشته باشید)
  • از قالب های اورجینال ولی رایگان استفاده کنید (این روش ممکن است تمامی انتظارات شما را در وب سایت براورده نکند)
  • قالب را خودتان بنویسید (اگر از برنامه نویسی سررشته ای ندارید این کار را به گروه طراحان سیستم بسپارید) ما ابتدا نیاز سنجی میکنیم سپس قالب را طبق خواسته های شما طراحی میکنیم. برای اینکار کافیست فرم درخواست مشاوره را پرکنید و نیاز خود را در این قسمت به ما اعلام کنید، کارشناسان طراحان سیستم در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

نقش رنگ‌بندی بر میزان فروش

رنگ مهمترین وقدیمی‌ترین عنصر در بازاریابی است و تاثیر زیادی هم بر مخاطبان داشته. تاثیر داشتن رنگ‌بندی بر فروش و موفقیت وب سایت درست مانند استخدام یک فروشنده کاربلدو حرفه ای است. در وب سایت فروشنده حرفه‌ای نیست که به محض ورود مشتریان با جادوی کلمات و فن‌بیان باعث فروش محصولات شما بشود. طبق بحث روانشناسی، رنگ تاثیر زیادی در تغییر تصمیم‌گیری و خلق‌و‌خو کاربران داشته. این یعنی  از عناصر طراحی وب سایت برای ایجاد تغییرات هیجانی در بازدیدکنندگان سایت خود میتوانیم استفاده کنیم.

رنگ مهم‌ترین عنصری است که بر ذهن مخاطب تاثیر گذاراست و باعث جذب یا پس زدن مشتری در ثانیه‌های اول ورود به سایت شده.

در دست گرفتن تصورات مخاطب

95 درصد تصورات مشتریان از محصولات شماو کیفیت خدمات در نیم ثانیه، با دیدن ظاهر سایت در ذهن آنها شکل گرفته.
و نیمی از آن ها، سایت را بر اساس قالب وظاهر ارزش‌گذاری می‌کنند.

ماندگار کردن مشتریان

سرعت دسترسی به اطلاعات در اینترنت، ذهن کاربران را کمی کم‌طاقت کرده و آنها دوست دارند در سریع‌ترین زمان خدمات و محصولات مورد نیازشان را در سایت شما بتوانند پیدا کنند. زمانی که بفهمید 80 درصد کاربران زحمت جستجو در سایت رابه خودشان نمی‌دهند و اگر امکاناتی که می‌خواهند در دسترس نباشد بسرعت سایت شما را ترک کرده و اهمیت انتخاب یک قالب استاندارد با توجه به سلیقه مخاطبان را درک می‌کنید.

نترسید! لازم نیست طراح گرافیک حرفه‌ای باشید تا بتوانید بهترین قالب را برای وب سایت‌ خود انتخاب کنید. وقت آن رسیده که یک ظاهر خوب و حرفه‌‌ای برای وب سایت‌ خود انتخاب کنید.

نکات انتخاب قالب سایت

در این بخش از مقاله مواردی را به شما می گوییم که با توجه به آنها بهترین قالب را بتوانید برای وب سایت‌تان انتخاب کنید. با در نظر گرفتن این موارد درمورد قالب سایت ذهن شما به یک تصویر واضح و شفاف تبدیل شده و براحتی در بین هزاران طرح و قالب، بتوانیدانتخاب درستی داشته باشید.

1- راه‌ اندازی وب سایت برای خود

در انتخاب قالب سایت اولین و واضح‌‌ترین مسئله ، موضوع وب سایت است. اگر بدون تصمیم به انتخاب قالب بپردازید با بی‌نهایت قالب جذاب مواجه می‌شوید که حتی می خواهید ایده کار‌تان را برای استفاده کردن از آنها تغییردهید!
هر وب سایت ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته و شما هرگز نمی توانید برای یک وب سایت تجاری از قالب بلاگ شخصی استفاده کنید. قالب سایت شما باید ویژگی‌های یک فروشگاه مانند فیلتر کردن محصولات یا دسته‌بندی آن ها بر اساس قیمت ،یک برند خاص و سایر را داشته باشد.

2- در نظر گرفتن بودجه خود

یکی از مزیت‌های بینظیر وردپرس تغییر قالب سایت، بدون تاثیر بر محتوای سایت بوده. اگر بودجه شما در آغاز کم و محدود است سعی کنید بهترین قالب رابر اساس بودجه خود را انتخاب کنیدودر آینده شما یک قالب بهترمی توانید بخرید و یا قالب مخصوص خودرا سفارش دهید.البته لازم به ذکر است که سادگی تغییر قالب در وردپرس این طور نیست  که شما اجازه زیاده‌روی داشته باشید و بتوانید در فاصله زمانی کوتاه قالب‌های مختلفی را روی سایت امتحان کنید. زیرا باعث از دست دادن مشتریان‌تان خواهد شد.

3-زمان برای انتخاب قالب

ممکن است بخواهید برای راه‌ اندازی وب سایت‌تان بسرعت یک قالب انتخاب کنید و منتظر مشتریان باشید، اما اگر قالب شما ،نیازهای شما و کاربران‌تان را نتواند پوشش دهد، اضافه‌کردن ویژگی‌های جدید به آن بسیارسخت است و زمان زیادی از شما می‌گیرد. حتی ممکن است باعث ایجاد نارضایتی هم در مشتریان شما شود. بنابراین به امید نتیجه‌ گیری سریع، در انتخاب کردن قالب عجله نکنید. به‌اندازه‌کافی وقت صرف آن کنید و در مورد ویژگی‌های یک قالب‌ مناسب با حوزه کاریتان تحقیق کنید.

4- قالب‌های انعطاف‌پذیر

برخی از قالب‌ها قابلیت تغییر در رنگ‌بندی و سفارشی‌سازی و نوع نمایش را دارند. قالب شما مشابه پوسته سایت رقبای شما باشد چه فایده‌ای برایتان دارد؟ فقط به کاربربرانتان اعلام می‌کند که شما یک کپی از سایت رقیب هستید؛ حتی اگر هزاران ایده جدید و خاص هم داشته باشید. توجه کنید که ظاهر سایت اولین تاثیر را در ذهن مشتریان می گذارد. ذهنیتی که ظاهر سایت در کاربران بوجود می‌آورد بسختی فراوان قابل تغییر بوده. شما باید امکان شخصی‌سازی قالب را داشته باشید تا بعنوان یک کپی دست دوم که حرفی برای گفتن ندارد؛ نباشید

5-  قالب واکنش‌گرا

به این معنی است که سایت شما در تمام دستگاه‌ها مانند تبلت ، موبایل ، کامپیوتر ،لپ تاپ ،رومیزی و حتی تلویزیون به بهترین شکل نمایش داده می شود. باید نمایش سایت بر اساس سایز نمایشگر کاربرشما استاندارد باشد و اندازه تصاویر ،نوشته‌ها ، دکمه‌ها و سایر المان‌های صفحه متناسب باشند. واکنش‌گرایی به قدری مهم است که اگر سایتی از آن پشتیبانی نکند صد‌در‌صد شکست می خورد.

6- قالب سایت و پشتیبانی توسط طراحان

یک قالب باید خدمات پشتیبانی داشته باشد. مخصوصا اگر تازه‌کار باشید حتما نیاز به پشتیبانی و مشائره دارید. البته با تجربه‌‌ترین افراد هم بدنبال یک تیم پشتیبانی قوی و حرفه‌ای هستند. مطمئن شوید که قالب موردنظر‌تان توسط تیم طراحان پشتیبانی شود و در مورد هزینه آن هم تحقیق کنید. در ایران قالب‌ها با شش ماه تا یکسال پشتیبانی رایگان ارائه خواهند شد و بعد از گذشت این زمان باید هزینه جداگانه‌ای بپردازید.

داشتن یک قالب وردپرس

قالب‌های از‌پیش‌آماده زیادی برای وردپرس هستند و فقط کافی است سری به فروشگاه‌های اینترنتی قالب وردپرس زده و پوسته موردنظرخود را انتخاب کنید. شاید هم یک طرح عالی در ذهن دارید و  از یک طراح قالب وردپرس بخواهید آن را برای شما انجام دهد.

وردپرس سیستم مدیریت محتوای قدرتمندی بوده و با توجه به حجم استفاده کاربران از آن، طراحان زیادی مشغول به طراحی‌قالب برای آن هستند. در ایران طراحان حرفه‌ای در این زمینه کم نیستند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آیا ما از قالب آماده استفاده کنیم و یا قالب مخصوص به خود را سفارش دهیم؟

سفارش دادن قالب یا استفاده کردن از قالب‌های آماده ؟

تصمیم‌گیری در این مورد به میزان بودجه و خواسته‌های شما بستگی داشته. ممکن است با مراجعه به فروشگاه‌های ارائه‌دهنده قالب وردپرس یک پوسته ایده‌آل و مناسب خود را پیدا کرده که نیاز به تغییرات هم نداشته باشد و با هزینه ‌کم آن را بتوانیدخریداری کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که حتی با انتخاب منعطف‌ترین قالب‌های از پیش آماده هم شما نمی‌توانید تغییرات زیادی را در آنها ایجاد کنید. بنابراین باید قالبی را انتخاب کرد که نیازهای اساسی و مهم را -دقیقا بر اساس آنچه که نیاز دارید پوشش دهد.
در‌صورتیکه ایده تازه‌ای داشته باشید و یا قالب‌های آماده خواسته‌های شما را پوشش نداد باید به سراغ طراحان سایت بروید و از آنها بخواهید ایده شما را  برای سایتتان پیاده‌ کنند. استفاده از یک قالب متفاوت انتخاب هیجان‌انگیزی و جذابی است اما هزینه آن بیشتر از قالب‌های آماده بوده.پیشنهاد من به شما این است که اگر سراغ سفارش یک قالب خواستید بروید، سعی کنید حتما پوسته‌ای خلاقانه و منحصر‌بفرد سفارش بدهید. تکرار الگوهای تکراری خیلی جالب به نظر نمیرسد و ارزش هزینه‌ هم ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *