آموزش قبل از طراحی سایت

سیستم کیف پول الکترونیکی

سیستم کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی یا دیجیتالی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کیف پول دیجیتال نرم افزاری است که امکان ذخیره و مدیریت پول به صورت الکترونیک را فراهم می‌کند. صاحب کیف پول الکترونیکی می‌تواند برای انجام پرداخت ها بدون نیاز به کارت بانکی از موجودی کیف پول خود استفاده نماید. این نرم افزار امکان جدیدی است که برخی از فروشگاه های اینترنتی از آن بهره میبرند و یکی از روش های پرداخت آنلاین به حساب می آید. مشتریان می توانند به وسیله آن از فروشگاههای اینترنتی خرید کرده و علاوه بر کارت بانکی ، از کیف پول خود نیز برای پرداخت استفاده نمایند.

شما می توانید کیف پول الکترونیکی را به وبسایت فروشگاهی خود اضافه کنید و علاوه بر روش پرداخت با کارت ، پرداخت با کیف پول الکترونیکی را نیز در بین روش های پرداخت خود قرار دهید ، اما توجه داشته باشید که کاربر همچنان این امکان را داشته باشد که با کارت بانکی نیز بتواند پرداخت کند و هیچگاه نباید کاربر را مجبور به استفاده از کیف پول الکترونیکی کرد.

سیستم کیف پول الکترونیکی

کیف پول های دیجیتال به طور کلی از ۲ بخش تشکیل می‌شوند:

  1. بخش نرم افزاری : برای حفظ امنیت و رمز کردن داده ها
  2. بخش اطلاعات : پایگاه داده ای برای ذخیره اطلاعات شخصی کاربر مانند نام، اطلاعات کارت بانکی، روش های پرداخت و …

براساس آمار و بررسی های انجام شده از بین ابزارها و سرویس های پرداختی افراد بیشتر از کارت های بانکی برای پرداخت استفاده می‌کنند و پس از کارت ها نرم افزارها و سرویس های پرداخت الکترونیکی محبوب ترین روش پرداخت در بین افراد است.

کیف پول های الکترونیک در چه زمانی و در چه مواقعی قابل استفاده هستند؟

چه مواقعی از کارت های اعتباری استفاده می‌کنید؟! تقریبا همیشه! کیف پول های الکترونیکی نیز مانند کارت های بانکی در بیشتر مواقع قابل استفاده هستند و البته نسبت به کارت های بانکی مزایای بیشتری نیز دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

امروزه کیف پول های دیجیتال روش بسیار محبوبی برای انجام پرداخت های اینترنتی هستند و افرادی که در بستر تجارت الکترونیک فعایت می‌کنند و یا فقط خرید انجام می‌دهند به راحتی از این روش محبوب استفاده می‌کنند.

فواید اصلی کیف پول های الکترونیکی

  • فرآیند پرداخت آسان : فرآیند پرداخت و خرید با استفاده از کیف پول الکترونیکی بسیار راحت تر و سریع تر از پرداخت با استفاده از کارت های بانکی است زیرا برای پرداخت با استفاده از کارت بانکی باید هر بار اطلاعات کارت بانکی، رمز و … را وارد کنید در صورتی که اگر کیف پول شما موجودی داشته باشد عملیات پرداخت با یک کلیک انجام می‌شود.
  • استفاده نامحدود : با یک بار ثبت اطلاعات در ابزارها و سرویس های سیستم پرداخت الکترونیک مورد نظر خود به راحتی می‌توانید مدت ها از آن استفاده کنید.
  • کاربرد راحت و آنلاین : امروزه بسیاری از کسب و کارها و فریلنسرها به صورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین در چنین سیستمی پرداخت آنلاین بهترین گزینه برای انجام امور پرداختی است.
  • سرعت بالا تراکنش : انتقال وجه از طریق بانک یا سایر روش های سنتی بین چند ساعت تا چند روز کاری زمان لازم دارند اما تراکنش های آنلاین در کسری از ثانیه انجام می‌شوند.
  • امنیت و کاربرد راحت : کیف پول های الکترونیکی از روش های امنیتی با سطح اطمینان بالا برای ذخیره اطلاعات حساب کاربران استفاده می‌کنند تا تراکنش های موبایلی با سطح اطمینان بالا و به راحتی انجام شوند. شارژ کردن و انتقال وجه از کیف پول ها نیز به راحتی قابل انجام است.

معایب کیف پول های الکترونیکی

برای استفاده از کیف پول های دیجیتال حتما باید به اینترنتی دسترسی داشته باشید.

با وجود تدابیر امنیتی و سطح امنیت بالا احتمال هک شدن و سرقت از کیف پول دیجیتال وجود دارد.

نمونه های استفاده از کیف پول الکترونیکی

کسب وکارهای زیادی از کیف پول الکترونیکی استفاده می کنند مانند:

اپلیکیشن های خرید شارژ تلفن همراه و اینترنت

اپلیکیشن اسنپ

سایت فروشگاهی آمازون

سایت فروشگاهی دیجی کالا

در نهایت باید گفت که کیف پول الکترونیکی امکانی جدی است که می توانید آن را به فروشگاه اینترنتی خود نیز اضافه کنید ، اما همه فروشگاها به آن نیاز ندارند اگر قصد اضافه کردن این ویژگی به فروشگاه اینترنتی خود را دارید ، حتما طرح های تشویقی برای کاربران در نظر بگیرید تا مشتریان خود را ترغیب به استفاده از آن کنید و به هیچ عنوان این روش را به عنوان تنها روش پرداخت قرار ندهید.