آموزش قبل از طراحی سایت

آمار بازدید سایت چیست؟

آمار بازدید سایت چیست؟

آمار بازدید سایت در چه مواردی کاربرد دارد؟

هر کسب و کاری نیاز دارد تا از بازدید سایت خود مطلع باشد. آمار بازدید به شما کمک می کند تا از میزان ترافیک وب خود مطلع گردید. “ترافیک وب” به بازدیدهایی گفته می شود که وب سایت شما دریافت می کند. آگاهی از آمار این بازدیدها می تواند به شما در بهبود وب سایتتان کمک کند. تا با تحت نظر قرار دادن رقبا، استراتژی بازاریابی خود را بهینه سازی کرده و باعث بهبود کسب و کار خود شوید. با بررسی و مشاهده آمار بازدید سایت می توان به علاقه مندی و بازخورد کاربران به موضوعات سایت پی برد. مثلا موضوعی که بازخورد بیشتری داشته است می تواند سرنخی برای محبوبیت آن موضوع باشد. مدیر سایت با تولید محتوای تازه در آن موضوع می تواند در افزایش بازدیدکننده سایت خود گامی بلند بردارد.

آمار بازدید سایت چیست؟

در این مقاله قصد داریم آموزش کاملی از روش های مشاهده آمار بازدید یک سایت و انواع آمارگیر سایت را بررسی کنیم. ولی پیش از آن به تعریف چند اصطلاح مهم می پردازیم. 

آمار بازدید روزانه سایت (Page Views)

یکی از نشانه های پیشرفت در یک سایت افزایش آمار بازدید روزانه سایت می باشد. به کمک آمارگیر سایت و تحلیل دوره ای آمار می توانید به سادگی پیشرفت خود را بررسی نمایید. مثلا با مشاهده آماربازدید سایت در یک ماه گذشته می توان تحلیل خوبی داشت. با نمایش میزان ترافیک در یک نمودار صعودی یا نزولی بودن آمار به سادگی عملکرد سایت را مشخص می کند.

تعداد بازدیدکننده سایت

یکی از موارد مهم در تحلیل آماربازدید سایت تعداد بازدیدکننده سایت می باشد. تعداد کاربرانی که با آیپی یکتا وارد سایت می شوند یکی از موارد مهم می باشد. مثلا ممکن است آمار بازدید روزانه سایت شما 20 هزار صفحه باشد. اما آیا این تعداد صفحه را همین تعداد افراد مرور کرده اند؟ مطمئنا چنین نیست. ممکن است کاربران زیادی پس از ورود به سایت چندین صفحه از سایت شما را بازدید کنند. بنابراین دو مفهوم در تحلیل آمار وجود دارد.

  • آماربازدید روزانه سایت : تعداد صفحاتی از سایت که در 24 ساعت بازدید می شوند.
  • تعداد بازدیدکننده سایت : تعداد کاربرانی که در 24 ساعت به سایت مراجعه می کنند.

بازدیدکننده بازگشتی

یکی از عوامل نشان دهنده محبوبیت یک سایت بازدیدکننده بازگشتی آن است. کاربرانی که به صورت روزانه به سایت مراجعه می کنند بازدیدکننده بازگشتی سایت محسوب می شوند. در مقابل همواره کاربرانی هستند که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می کنند. بنابراین از نظر مخاطبین دو نوع بازدیدکننده سایت خواهیم داشت.

  • بازدیدکننده بازگشتی : بازدیدکنندگانی که به طور مرتب و روزانه از سایت شما بازدید دارند.
  • بازدیدکننده جدید : بازدیدکنندگانی که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می کنند.

بازدید گوگل

یکی از مهمترین آمار ها در تعداد بازدید سایت آمار بازدید سایت یا ورودی از موتورهای جستجو است. بازدید گوگل به عنوان بهترین سایت ایران مهمترین معیار در بین سایر موتورهای جستجو می باشد.

اهمیت موتور جستجوی گوگل در بازدیدهای طبیعی و رایگان است که به یک وبسایت هدایت می شود. یکی از بهترین روش ها در افزایش بازدید و داشتن یک ترافیک نسبتا پایدار و رایگان موضوع “سئو سایت” می باشد. پس اطلاع از تعداد ترافیک دریافتی از گوگل می تواند برنامه ریزی برای تولید محتوا در سایت را برای پیشرفت سریعتر در سئو نیز فراهم کند. در واقع مهمترین معیار در سئو یک سایت بررسی آمار بازدید واقعی گوگل می باشد.