اگر افزونه Yoast SEO را در وب سایت وردپرسی خودتون نصب کرده باشید، در قسمت پایین مقاله های سایت ، گزینه آنالیز سئو رو خواهید دید که اگه روی اون کلیک کنید، چند تب برای شما نمایش داده میشه. مهمترین تب های یوست سئو ، تب های سئو و خوانایی هستند و هرکدوم شامل چند قسمت مختلف هستند:

افزونه Yoast SEO چه کمکی به ما میکنه؟

وقتی یه مقاله ای رو نوشتین، بجای انتشار، اون رو در پیش نویس ذخیره کنین. حالا به قسمت پایین مقاله تون هست برید. همونطور که می بینین با استفاده از یوست سئو می تونید در قسمت آنالیز سئو، نقاط ضعف و قوت خودتونو ببینید.

 در اینجا مشاهده میکنین که نتایج آنالیز یوست سئو دارای سه رنگ قرمز، نارنجی و سبز است.

برای دانلود نسخه رایگان Yoast SEO اینجا کلیک کنید

هر رنگ نشونه چیه؟

رنگ قرمز نشانه وجود برخی ایرادها و اشکالات مانند عدم وجود لینک داخلی و خارجی، عدم وجود کلید واژه کانونی یا توزیع نامناسب آن، عدم وجود کلید واژه کانونی در پاراگراف اول، نبود توضیحات متا و … در مقاله شماست.

رنگ نارنجی نشانه این است که شما باید نکاتی را برای بهبود مقاله تان انجام دهید مانند اندازه متا دیسکریپشن (توضیحات متا ) ، 

و در آخر رنگ سبز که به عنوان نتایج خوب درج شده نشان دهنده نقاط قوت مقاله شماست. شما باید همه تلاشتون رو بکنید تا رنگ قرمز و نارنجی رو تبدیل به رنگ سبز کنید.

کاربرد هر قسمت از آنالیز یوست سئو چیه؟

کاربرد هر قسمت از آنالیز یوست سئو چیه؟

 • کلید واژه کانونی: در این قسمت شما باید یک کلید واژه اصلی انتخاب کنید و از آن به مقدار مناسب در نوشته خودتون استفاده کنید.
 • نامک: در این قسمت شما باید توضیحاتی رو وارد کنید و حتما در آن از کلمه کلیدی هم استفاده کنید. و هر کلمه رو با خط فاصله از بقیه کلمات جدا کنید.
 • توضیحات متا: توضیحات متا به توضیحاتی می گوییم که گوگل می تواند به وسیله آنها، عنوان مقاله شما را به کاربران نشان دهد.
 • مترادف کلید واژه: شما باید برای کلید واژه کانونی خود یک مترادف پیدا کنید که مانند خود کلید واژه به میزان مناسب در مقاله شما تکرار شود.
 • رعایت این نکات هم باعث بهبود سئو سایت شما می شود:

 • محتوای مقاله باید بیش از 1500 کلمه باشد
 • استفاده از عکس برای نوشته
 • استفاده از تگ‌های هدینگ H1 تا H6 و بکار بردن کلمات کلیدی در آنها
 • استفاده از کلمه کلیدی در عنوان نوشته
 • ALT گذاری روی تصاویر و بهینه کردن آنها
 • Bold کردن برخی کلمات کلیدی

کاربرد هر قسمت از آنالیز یوست سئو چیه؟

خوانایی چیست؟

خوانایی ینی میزان بهینه بودن محتوا برای کاربران که این موضوع هیچ ارتباطی با سئو نوشته ندارد. خوانایی در افزونه یوست سئو وردپرس بر سه اصل مهم تاکید دارد که عبارتند از:

 1. پاراگراف‌ها طولانی نباشند.
 2. زیر هر تیتر(HEADING) بیشتر از 300 کلمه استفاده نشود.
 3. جملات بیشتر از 20 کلمه نباشند. اگر برخی جملات بیشتر از 20 کلمه هستند در کل محتوای نوشته نباید بیشتر از 25 درصد کل نوشته را شامل شوند.

بعد از اینکه محتوای خود را بهینه کردید و کلیه امتیازان هر بخش را با رنگ سبز دریافت کردید به تب خوانایی مراجعه کرده و 3 شرط لازم برای خوانا کردن نوشته را هم بررسی کرده و این بار اقدام به سبز کردن چراغ سئو خوانایی در افزونه Yoast SEO بکنید.

خوانایی چیست؟

طراحان سیستم برترین شرکت طراحی وب سایت در سبزوار، با مقاله های به روز و کاربردی، همواره در خدمت شماست.